Jsme to co jíme.


Realita dnešního života

 

Dnešní doba

Stres, sedavé zaměstnání, předem upravovaná a dlouho skladované potraviny, jídlo bohaté na tuky a cukry s malým obsahem živin, rostoucí obezita u dětí, to je realita dnešního života. Řešení? Zdravý životní styl.

Jsme to, co jíme

Kolik nás má čas zajistit organismu každý den správné množství a správný druh živin? Máte dostatek trpělivosti počítat nutriční hodnoty na etiketách potravin, jimiž jsou přeplněné regály v supermarketech?

Zdraví je to nejcennější co máme a proto by se většina z nás měla zamyslet nad tím, jak se o své zdraví staráme a něco pro své zdraví udělat. Základem je zdravé a výživné jídlo. Mnoho z nás v dnešní době žije ve stresu, nemá čas na přípravu výživných pokrmů a nápojů. Rychlá občerstvení a jiné polotovary obvykle neobsahují nezbytné vitamíny, minerály, vlákninu a protein. Smutnou skutečností je, že překvapivě vysoký počet lidí nemá dostatek vyvážené výživy. To může mít různé důvody. Viníky často bývají velké porce, přesnídávky, sendviče či různé polotovary. Také nedostatek času, znalostí nebo snaha vynechaný oběd nahradit velkou večeří. To znamená, že mnoho z nás organismu během dne nedodá vyváženou výživu.

Co pro nás znamená rychlé občerstvení - někteří zvolí karbenátek, hranolky a perlivý nápoj. Jiní dají přednost koblihám nebo koláčům. Možná víte nebo nevíte, že tyto potraviny mají vysoký obsah kalorií, tuku, cukru a soli. Karbenátek samotný má více než 500 kalorií a téměř žádnou vlákninu, proteiny, vitamíny a minerály.

Vaše tělo potřebuje vyváženou výživu, potraviny s nízkým obsahem kalorií optimálním obsahem proteinu a dostatkem vlákniny, nezbytných vitaminů a minerálů. Nedostatek vyvážené výživy a nesprávná životospráva však mohou mít i další důsledky. Jedním takovým je obezita. Podle světové zdravotnické organizace je na svět více než miliarda lidí trpících nadváhou. Z toho asi 300 milionů je obézních. Mezi méně viditelné důsledky patří chronická onemocnění obvykle související s obezitou. Jsou to např. choroby srdce nebo cukrovka typu 2. Těmto můžeme často předejít změnou stavování a vyšší fyzickou aktivitou. Nedostatek výživy však může být stejně negativní, jako nadměrná spotřeba. Dokonce i když si myslíte, že se stravujete správně, mohou vám chybět některé důležité živiny. Např. vegetariáni musí dbát na dostatek vitamínu B12, který je nezbytný pro činnost nervového systému. Další příklad – ovoce a zelenina. Každý by měl denně sníst alespoň 5 kusů. Přesto se někomu 5 kusů zdá příliš mnoho a jiní považují porci hranolků za porci zeleniny. Krátce řečeno 9 z 10ti si vůbec neuvědomuje jak velký vliv na organismus má to, co konzumujeme. Dokonce, i když účinek není vidět okamžitě, nedostatek výživy se může projevit v pozdějším věku. To všechno však lze změnit.


Věděli jste, že

  • naše tělo se skládá ze 70-100 triliónů buněk (100 000 000 000 000 000).
  • tyto buňky potřebují 114 různých živin každý den.
  • dnešní potraviny mají méně živin než dříve.
  • novodobé způsoby pěstování, nedávají potravinám dostatek živin.
  • průmyslové zpracování potravin ubírá živiny.
  • navíc se přidávají do potravin nezdravé chemické látky.
  • nedostatek živin způsobuje většinu dnešních zdravotních problémů.
  • většina lidí (západního světa) je podvyživená a má nadváhu.